PZŁFOficjalna strona internetowa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego

Mistrzostwa Polski za nami - Polska najlepszym krajem Grupy

W miniony weekend katowicki Spodek opanowali łyżwiarze figurowi, rywalizujący w zawodach 4 Nationals Champions. Tym samym po emocjonujących i pełnych niespodzianek zmaganiach poznaliśmy mistrzów Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a także najlepszą reprezentację Grupy Wyszehradzkiej, którą w tym roku okazała się Polska.

W zmaganiach par tanecznych bezapelacyjnie najlepsi okazali się Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew. Nasza eksportowa para w Katowicach zaprezentowała praktycznie bezbłędne programy i o blisko pięć punktów poprawiła rekord sezonu, ustanowiony na zawodach Grand Prix Cup of China w Pekinie. Podopieczni Sylwii Nowak-Trębackiej za oba tańce uzyskali w sumie 154,24 pkt i nie tylko obronili tytuły mistrzów Polski, ale także wygrali rywalizację w turnieju czterech narodów, wyprzedzając Słowaków Lucie Mysliveckovą i Lucasa Csolleya (149,28 pkt). Drugi z polskich duetów ? Justyna Plutowska i Jeremie Flemin, nie ukończył niestety rywalizacji. Polsko-francuski z powodu przepukliny na plecach Jeremiego postanowił wycofać się z rywalizacji po tańcu krótkim.

Wspaniałe widowisko stworzyli rywalizujący w Spodku soliści. Gwiazdą polskiej części zmagań okazał się Krzysztof Gała. Zawodnik z Łodzi zaskoczył zwłaszcza w programie krótkim, wykonując m.in. potrójnego Axla i kombinację 4T+3T. Pomimo nieco słabszej dyspozycji w programie dowolnym podopieczny Stefana Potęgi rezultatem 180,97 pkt o ponad 20 (!) punktów poprawił rekord życiowy i sięgnął po pierwszy w karierze tytuł mistrza Polski seniorów. Srebro dla obrońcy tytułu Igora Rezniczenko, który po walce w drugiej części rywalizacji przegrał z Gałą o zaledwie 0,43 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął Ryszard Gurtler (149,85 pkt). W klasyfikacji międzynarodowej triumfował Czech Jiri Belohradsky (182,79 pkt), który wyprzedził Gałę i Rezniczenkę, pomimo iż na półmetku był dopiero piąty! Warto zauważyć, że obaj nasi soliści uzyskali w Katowicach rezultaty na poziomie czołowej dwudziestki ostatnich mistrzostw Europy.

Do niespodzianki doszło w zmaganiach solistek. Dobrze spisująca się w tym sezonie Colette Coco Kaminski w Katowicach miała jednak problem z czystym przejechaniem swoich programów i zmagania zakończyła na trzecim miejscu z rezultatem 100,09 pkt. Po raz pierwszy na podium i to od razu na jego najwyższym stopniu stanęła Elżbieta Gabryszak. Zawodniczka z Tych za swoje przejazdy zebrała w sumie 107,90 pkt. Po raz trzeci z rzędu wicemistrzostwo Polski powędrowało do Agnieszki Rejment (103,65 pkt). Zawody zdecydowanie wygrała Węgierka Ivett Toth (175,70 pkt).

Niezwykle interesujący przebieg miała także rywalizacja juniorskich par tanecznych, gdzie aż cztery polskie duety walczyły o złoty medal, a także kwalifikację na juniorskie mistrzostwa świata. Ostatecznie konkurencję rozstrzygnęły między sobą pary z Łodzi. Ze złotego medalu mogli cieszyć się Anastazja Połbina i Radosław Barszczak, który dzięki znakomitej postawie w tańcu dowolnym wyprzedzili dotychczasowych liderów sezonu ? Aleksandrę Borysową i Cezarego Zawadzkiego. Warto zauważyć, że wyniki obu naszych par ? odpowiednio 117,39 pkt i 116,41 pkt, dałyby miejsca w czołowej piętnastce ostatnich mistrzostw świata juniorów. Podium uzupełnili Jenna Hertenstein i Damian Binkowski 104,49 pkt). W rywalizacji czterech narodów dwie pierwsze lokaty przypadły w udziale duetom z Polski.

Przy okazji Mistrzostw 4 Narodów prowadzony jest także ranking drużynowy. W tym roku niewątpliwy sukces odniosła reprezentacja Polski, która uzbierała 210 ?oczek? i zdecydowanie, z 40-punktową przewagą nad Czechami, wygrała tegoroczną rywalizację, zostając tym samym najlepszym krajem Grupy Wyszehradzkiej.