PZŁFOficjalna strona internetowa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego

Mistrzostwa Europy w Ostrawie.

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajmują dziesiąte miejsce po tańcu krótkim rozgrywanych w Ostrawie Mistrzostw Europy w łyżwiarstwie figurowym. Polska para taneczna uzyskała w zawodach nowy rekord życiowy - 63,35 pkt.

Z racji wysokiej pozycji w światowym rankingu, nasza para na swój występ musiała czekać dość długo, do końca piątej grupy. Natalii Kaliszek i Maksowi Spodyriewowi nie przeszkodziło to jednak w bardzo dobrej prezentacji swojego bluesa i hip-hopu. Polacy pojechali dziś praktycznie bezbłędnie, chociaż sędziowie nieco obniżyli poziomy wykonania twizzli oraz sekwencji tańca (poziomy trzecie) i sekwencję kroków parowych (poziom drugi). Tradycyjnie już rewelacyjnie wypadło podnoszenie krótkie (poziom czwarty) oraz energia i radość z jaką Natalia i Maks zaprezentowali ciekawy choreograficznie program.

Ostatecznie podopieczni Sylwii Nowak-Trębackiej za swój występ zebrali 63,35 pkt i o prawie trzy punkty poprawili dotychczasowy, oficjalny rekord życiowy (poprzedni 60,62 pkt). Po tańcu krótkim nasi łyżwiarze zajmują dziesiątą lokatę i mają ogromną szansę zostać pierwszymi od 2008 reprezentantami Polski, którzy zakończą zawody tej rangi w czołowej dziesiątce.

Program krótki par tanecznych przyniósł kilka niespodziewanych rozstrzygnięć. Dopiero na trzecim miejscu wylądowali bowiem triumfatorzy ostatnich dwóch edycji mistrzostw Europy i dwukrotni mistrzowie świata, Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron. Francuzi pomimo najwyższych w stawce komponentów plasują się za Włochami Anną Cappellini i Lucą Lanotte oraz duetem rosyjskim Jekaterina Bobrowa/Dmitrij Sołowiew. Warto zwrócić uwagę na niezwykle wysoki poziom tegorocznych zmagań. Jeszcze nigdy w historii, od czasu redukcji programów z trzech do dwóch, para prowadząca po tańcu krótkim nie uzyskała wyniku powyżej 76 punktów. W tym roku takie pary mamy aż dwie, a blisko tego wyniku "zakręcili się" także Papadakis i Cizeron. Dla porównania w ubiegłym roku pozycję lidera dawał rezultat 72,31 pkt.

Autor: Mateusz Górecki/ig24.pl