PZŁFOficjalna strona internetowa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego

ME - program krótki solistów

Igor Rezniczenko o zaledwie 0,33 pkt przegrał awans do finału rozgrywanych w Ostrawie Mistrzostw Europy w łyżwiarstwie figurowym. Polski solista został ostatecznie sklasyfikowany na 25. lokacie.

Rezniczenko, który powrócił do rywalizacji na międzynarodowej arenie po dwuletniej karencji związanej ze zmianą reprezentacji narodowej, prezentował w tym roku dość nierówną formę i mogliśmy obawiać się nieco o jego występ w Ostrawie. Niestety, nasz reprezentant już w dwóch pierwszych skokach - poczwórnym toeloopie (niedokręcony) i potrójnym Axlu zanotował upadki, które w zasadzie przekreśliły jego szanse na wysokie miejsce. Rezniczenko pomimo nie najlepszego otwarcia, w dalszej części udanie zaprezentował kombinację potrójnego flipa z podwójnym toeloopem oraz wszystkie elementy poza-skokowe, które uzyskały trzecie i czwarte poziomy.

Ostatecznie urodzony w Dniepropietrowsku solista dzięki walce do końca programu w zasadzie otarł się o kwalifikację do dalszej części zawodów. Rezniczenko za swój program uzyskał 54,81 pkt i uplasował się ostatecznie na 25. lokacie - pierwszej nie dającej awansu do programu dowolnego. Do ostatniego zakwalifikowanego zawodnika, Estończyka Nauritsa, Polak stracił zaledwie 0,33 pkt. Szkoda tym bardziej, że gdyby nie upadki Rezniczenko plasowałby się w tej chwili w okolicach 18. lokaty.

W czołówce bez zaskoczeń. Liderem po programie krótkim jest Javier Fernandez, który w Ostrawie walczyć będzie o piąty z rzędu tytuł mistrza Starego Kontynentu. Hiszpan za swój przejazd uzyskał aż 104,25 pkt, co jest drugą notą w historii światowego łyżwiarstwa figurowego. Drugą lokatę okupuje Rosjanin Maksym Kowtun, natomiast trzeci jest Aleksiej Byczenko z Izraela.

Tekst: Mateusz Górecki/ig24.pl