PZŁFOficjalna strona internetowa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego

Łyżwiarstwo figurowe - ME: 8. miejsce Kaliszek i Spodyriewa.

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajęli 8. miejsce w konkurencji par tanecznych podczas Mistrzostw Europy w Ostrawie. To najlepszy rezultat reprezentantów Polski w zawodach tej rangi od 2007 roku.

Nasi reprezentanci po tańcu krótkim zamykali czołową dziesiątkę z minimalną, 0,01 pkt stratą do Ukraińców Aleksandry Nazarowej i Maksyma Nikitina. Mogliśmy zatem myśleć o poprawie pozycji w tańcu dowolnym.

Kaliszek i Spodyriew w drugiej części rywalizacji zaprezentowali się kapitalnie, pięknie prezentując na tafli sceny znane z kultowego filmu Dirty Dancing. Polacy zachwycili głównie tym, co składa się na drugą ocenę - choregorafią i interpretacją muzyki, która wyraźnie wpisała się w gusta widowni zgromadzonej w Ostravar Arena. Podopiecznym Sylwii Nowak-Trębackiej nie można oczywiście odmówić umiejętności technicznych - dynamicznie wykręcone twizzle, ciekawe piruety widowiskowe podnoszenia pozwoliły toruńskiej parze uzyskać nowy rekord życiowy 92,67 pkt.

W łącznej klasyfikacji Natalia i Maksym uplasowali się na świetnej, ósmej lokacie z rezultatem 156,02 pkt.Tym samym Polacy o ponad pięć punktów poprawili dotychczasowy rekord kariery.

Zawodnicy klubu AXEL Toruń zostali pierwszymi od 2007 roku reprezentantami Polski, którzy rywalizację w mistrzostwach Europy zakończyli w czołowej ósemce. Ostatnie takie osiągnięcie należało do Doroty i Mariusza Siudków, którzy 10 lat temu na warszawskim Torwarze zdobyli brązowe medale. Kaliszek i Spodyriew osiągnęli także najlepszy od 2000 roku rezultat polskich par tanecznych na ME. W 2000 roku w Wiedniu Sylwia Nowak-Trębacka i Sebastian Kolasiński zajęli 7. pozycję. Warto dodać, że podczas przyszłorocznych ME w rywalizacji par tanecznych będziemy mogli oglądać dwa polskie duety.

Mateusz Górecki/ig24.pl