PZŁFOficjalna strona internetowa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego

Gurtler poza finałem Mistrzostw Świata Juniorów

Ryszard Gurtler zajął 40. miejsce w programie krótkim i nie awansował do programu dowolnego rozgrywanych na Tajwanie Mistrzostw Świata Juniorów w łyżwiarstwie figurowym.
Solista z Warszawy na Tajwan przyjechał z zamiarem awansu do drugiej części rywalizacji. Niestety pomimo dość dobrego występu Polakowi nie udało się dokonać tej sztuki.

Gurtler w programie do utworu "Take Five" rozkręcał się z każdym kolejnym elementem. Zdegradowany potrójny toeloop wykonany w kombinacji z potrójnym Lutzem oraz nienajlepsze lądowanie w potrójnym Rittbergerze zmotywowały naszego zawodnika do walki w drugiej części programu. Zaowocowało to bardzo dobrym wykonaniem podwójnego Axla oraz dwóch zamykających przejazd piruetów, ocenionych przez sędziów na czwarte poziomy.

W sumie podopieczny Zbigniewa Turkowskiego za swój występ zgromadził 45,41 pkt (23,60 pkt za elementy techniczne i 21,81 pkt za komponenty), czyli niewiele słabiej od rekordu życiowego zawodnika, wynoszącego 47,54 pkt. Ostatecznie Gurtler w swoim debiucie na zawodach tej rangi zajął 40. lokatę. Do awansu do finałowej ?24? zabrakło sporo, bo ponad jedenaście punktów.

Liderem po pierwszej części zmagań jest Rosjanin Dmitrij Alijew. Zwycięzca tegorocznego cyklu Junior Grand Prix za swój program uzyskał 83,48 pkt i o niewiele, bo zaledwie 1,14 pkt wyprzedza Koreańczyka Jun Hwan Cha. Trzecie miejsce, z równie niewielką startą do prowadzącego zajmuje inny Rosjanin Aleksander Samarin (82,23 pkt). Warto zaznaczyć, że bardzo słabe występy zanotowali medaliści ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorów. Siódme miejsce po programie krótkim zajmuje broniący srebrnego medalu Kanadyjczyk Nicolas Nadeau. Jeszcze słabiej spisał się aktualny jeszcze mistrz świata juniorów, Daniel Samohin. Łyżwiarz z Izraela za swój program uzyskał dopiero 16. notę.

Dziś na tafli rywalizację rozpoczęły także pary sportowe. W programie krótkim najlepsi okazali się Rosjanie Aleksandra Bojkowa/Dmitrij Kozłowskij (61,27 pkt), przed Chińczykami Yumeng Gao/Zhong Xie (589,97 pkt) i Jekateriną Aleksandrowskają i Harley Windsorem z Australii (59,82 pkt). Dziewiąte miejsce zajmują podopieczni Mariusza Siudka - Koreańczycy Su Yeon Kim/Hyungtae Kim.

Tekst: Mateusz Górecki/ig24.pl