PZŁFOficjalna strona internetowa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego

ISU Junior Grand Prix za nami

ISU Junior Grand Prix Gdańsk 2017 już za nami. W dniach 4-7.10.2017, na tafli lodowej Hali Oliwia rywalizowało blisko 150 zawodników z ok. 30 krajów świata, a wśród nich trzech naszych solistów, trzy solistki i dwie pary taneczne. Najwięcej medali w zawodach zdobyli reprezentanci Rosji: 3 złote, 3 srebrne i 1 brązowy. To były najliczniej obsadzone w całym cyklu zawody, a więc i duże wyzwanie organizacyjne. Udało się temu sprostać, co więcej frekwencja na trybunach była dużo większa niż dotychczas. Warto dostrzec wysoki poziom sportowy imprezy - wielu łyżwiarzy odnotowało najlepsze rezultaty w sezonie. Rosjanka Alina Kostornaia uzyskała najlepszy juniorski wynik wśród solistek w tym roku, a para sportowa Ekaterina Aleksandrovskaya/Harley Windsor po raz drugi zakwalifikowała się do finału Grand Prix. Nigdy wcześniej australijskie łyżwiarstwo nie odnotowało takich sukcesów. Jak ocenia Magdalena Tascher - wiceprezes PZŁF:

- Liczyliśmy na nieco lepsze starty polskich zawodników, ale dla niektórych z nich był to trudny debiut. Składa się na to wiele czynników, nie jesteśmy w stanie dogonić świata nie trenując odpowiednio latem, czy mając zbyt mało godzin lodu. Ta sytuacja pokazuje też, że jest duża potrzeba większej liczby startów zagranicznych. Zadowoleni jesteśmy z przejazdów solistek: Oliwii Rzepiel i Magdaleny Zawadzkiej oraz solisty, Eryka Matysiaka. Były błędy, ale wypełnili założone na tym etapie zadania, mieli w programach trudniejsze niż na sprawdzianie elementy i walczyli o każdy punkt.

Wśród Polek najwyżej sklasyfikowana została Oliwia Rzepiel z dorobkiem 108,56 pkt, która zajęła miejsce 21. Druga w kolejności Magdalena Zawadzka, ukończyła rywalizację na pozycji 29 (93,24 pkt), a tuż za nią na 30 miejscu ? Paulina Hryniewicz (90,04 pkt). Najlepszym z naszych zawodników okazał się tym razem Eryk Matysiak, który wyprzedził Ryszarda Gurtlera i zajął ostatecznie miejsce 19 z dorobkiem 142,27 pkt. Ryszard Gurtler uplasował się tuż za nim na 20 pozycji (139,66 pkt), zaś trzeci z naszych reprezentantów Miłosz Witkowski zajął 24 lokatę (116.87 pkt). W parach tanecznych Polacy zajęli miejsca: 15. Olexandra BORYSOVA / Cezary ZAWADZKI oraz 16. Yohanna BROKER / Yann THAYALAN.