PZŁFOficjalna strona internetowa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego

Polski Związek
Łyżwiarstwa Figurowego

ul. Łazienkowska 6a
00-449 Warszawa

NIP: 526-16-78-146
REGON: 000866567

tel: +48 502 359 933
e-mail: office@pfsa.com.pl

Biuro PZŁF

Kierownik Biura:Joanna WÓJCIKe-mail: joanna.wojcik@pfsa.com.pl
Trener Koordynator Kadry:Ewa KIERZKOWSKAe-mail: ewa.kierzkowska@pfsa.com.pl
Główna Księgowa:Sylwia SZYMAŃSKAe-mail: sylwia.szymanska@pfsa.com.pl

2007r. Mistrzostwa Europy w Warszawie
Po latach usilnych starań Związkowi udaje się zorganizować mistrzostwa Europy w Polsce. Zawody rozgrywają się w Warszawie, na obiekcie Torwar I. Dorota Zagórska i Mariusz Siudek zdobywają swój drugi brązowy medal Mistrzostw Europy.

2004r. Brązowy medal Mistrzostw Europy
Dorota Zagórska i Mariusz Siudek zdobywają swój pierwszy brązowy medal na Mistrzostwach Europy.

Rok 2000 przynosi kolejny srebrny medal Mistrzostw Europy, zdobyty ponownie przez Dorotę Zagórską i Mariusza Siudka.

1999r. Srebrny medal Mistrzostw Europy i brązowy medal Mistrzostw Świata
Dziesięć lat po triumfach Grzegorza Filipowskiego polska para sportowa- Dorota Zagórska i Mariusz Siudek- odnosi wielkie sukcesy na arenach europejskich i światowych. Od tej pory wszystkie większe osiągnięcia w polskim łyżwiarstwie figurowym (do 2007r.) będą zasługą Doroty i Mariusza.

W 1994r. Mistrzostwo Świata Juniorów zdobywają Sylwia Nowak i Sebastian Kolasiński.

1989r. Srebrny medal Mistrzostw Europy i brązowy medal Mistrzostw Świata
Rok 1989 był najlepszym w karierze Grzegorza Filipowskiego.

W 1985r brązowy medal Mistrzostw Europy zdobywa Grzegorz Filipowski.
Jest to jak dotąd najlepszy w historii polski łyżwiarz startujący w konkurencji solistów. Był pierwszym solistą na świecie, który wykonał na zawodach kombinację dwóch potrójnych toeloopów (1980r.)

W 1957r. powstał Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego.
Odtąd PZŁF i PZŁS zaczęły istnieć jako dwie oddzielne i niezależne organizacje. Pierwszym prezesem PZŁF-u został pan Zbigniew Iwasiewicz, wielokrotny mistrz Polski w jeździe solowej w latach 30- tych ubiegłego stulecia. W latach następnych ster PZŁ-u przejmowali panowie: Bolesław Machcewicz, Wojciech Michalik, Janusz Wachowiak (pełnił władzę w Związku przez 4 kadencje). Od 2001r. prezesem jest pan Zenon Dagiel.

1956r. Konkurencja tańców na lodzie
Dopiero w 1956r. do konkurencji w mistrzostwach Polski włączone zostały pary taneczne. Pierwszymi złotymi medalistami w tańcach na lodzie byli Anna Bursche- Lindner i Leon Osadnik.

Lata 1950-1956 to okres reżimu i sowietyzacji administracyjnej. Wszystkie stowarzyszenia i związki sportowe wcielone zostały do Głównego Komitetu Kultury Fizycznej. Panowała "duszna" atmosfera, przepełniona socjalistyczną ideologią. Łyżwiarstwo figurowe, kojarzone z elitarnością, przeżywało szczególnie dotkliwie ten okres.

Lata powojenne
Największą osobowością pierwszego powojennego pokolenia była pani Anna Bursche- Lindnerowa. Od 1949r. przez kolejne pięć lat królowała w mistrzostwach Polski w konkurencji solowej. Od 1954r. do 1956r. razem z Leonem Osadnikiem była mistrzynią Polski w parach sportowych. Z tym samym partnerem przez kolejne dwa lata wygrywała mistrzostwa Polski w konkurencji par tanecznych.

W 1934r. brązowy medal Mistrzostw Europy zdobyli Zofia Bilorówna i Tadeusz Kowalski. Polska para na przestrzeni wielu lat odnosiła znaczne sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych, ostatecznie osiągając trzecie miejsce w mistrzostwach Europy.

1930 Konkurencja solistek i "Torkat"
Do rywalizacji w mistrzostwach Polski dołączyły solistki. Na światowych arenach królowała wówczas Sonya Henie, a w Polsce pierwszą złotą medalistką krajowych mistrzostw była Barbara Chachlewska. W tym samym roku do użytku oddano sztuczne lodowisko w Katowicach. Torkat stał się ważnym ośrodkiem sportowym na Śląsku, gdzie wyłonionych zostało wielu utalentowanych łyżwiarzy.

1922 Pierwsze Mistrzostwa Polski
Mistrzostwa odbyły się w dwóch konkurencjach- solistach i parach sportowych. Mistrzem Polski został Władysław Kuchar, późniejszy sędzia imprez międzynarodowych. W parach sportowych pierwsze miejsce zdobyło małżeństwo Olga i Henryk Przedrzymirscy. W tym samym roku siedziba PZŁ została przeniesiona do Warszawy na ulicę Wilczą 22. Dziś biuro Związku mieści się w Towarze II przy ulicy Łazienkowskiej 6a.

1921 Polski Związek Łyżwiarski
Trzy organizacje: Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, stołeczne A/S oraz Lwowskie Towarzystwo Łyżwiarzy utworzyły Polski Związek Łyżwiarski z siedzibą we Lwowie. PZŁ działał w ramach dwóch dyscyplin: łyżwiarstwa figurowego oraz szybkiego. Jako pierwszy prezesurę objął pułkownik Aleksander Burkowski. Związek został członkiem międzynarodowej organizacji łyżwiarskiej ISU (istniejącej od 1892r.).

1908r. Mistrzostwa Europy w Warszawie
Po raz pierwszy w Warszawie została zorganizowana największa impreza łyżwiarska w Europie. Mistrzostwa odbyły się na lodowisku w Dolinie Szwajcarskiej.

1869r. Towarzystwo Łyżwiarskie
Powstałe we Lwowie Towarzystwo było pierwszą polską organizacją łyżwiarską (choć Polski nie było wówczas na mapach politycznych Europy). Wielu wychowanków tego prężnie działającego ośrodka konkurowało z doskonałymi wówczas Wiedeńczykami.

Pierwsze polskie ośrodki łyżwiarstwa figurowego rozwijały się na terenach zaboru austriackiego w galicyjskim Lwowie i w Krakowie w drugiej połowie XIX wieku. Sztuczne lodowiska powstawały również w Warszawie. W1865r. w warszawskim Ogrodzie Łazienkowskim, otworzona została pierwsza ślizgawka publiczna w mieście. Aktywne spędzanie zimowych dni zyskało rzesze fanów, więc w krótkim czasie powstało znacznie więcej sztucznych lodowisk. A wśród nich te najpopularniejsze: w Ogrodzie Saskim i ślizgawka w Dolinie Szwajcarskiej. W latach 80-tych XIXw. działalność rozpoczęło lodowisko w Parku Krakowskim (na łąkach pod Krakowem).

Początki łyżwiarstwa w Polsce. Panowie w cylindrach, Panie w tiurniurach... Ślizganie się po zamarzniętych kałużach i stawach nawet bez odpowiedniego sprzętu na nogach od wieków bawiło ludzi. Jednak dopiero w połowie XIX stulecia wśród elity towarzyskiej większych miast pojawiła się moda na bardziej sportowe potraktowanie łyżwiarstwa i wykonywanie rozmaitych figur na lodzie używając przy tym prymitywnego, jak na dzisiejsze czasy, sprzętu. W tym okresie łyżwiarstwo znacznie chętniej było uprawiane przez panów niż panie, dla których obcisłe gorsety i tiurniury przeszkadzały w jeździe...

Skład Zarządu PZŁF

Prezes:Marek KALISZEK
 
Wiceprezes:Agnieszka DĄBROWSKA
Wiceprezes:Piotr NOWAK
Wiceprezes:Magdalena TASCHER
 
Członkowie: Jolanta BARYŁA
Agnieszka DĄBROWSKA
Agnieszka FILIPOWICZ
Halina GORDON-PÓŁTORAK
Ewa LOFEK
Piotr NOWAK
Dorota PIEŃKOŚ
Magdalena RUSIECKA
Anna SIEROCKA
Jacek TASCHER
Magdalena TASCHER
Ewa WIĘCEK
Jakub WÓJCIK