PZŁFOficjalna strona internetowa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego

Podsumowanie sezonu łyżwiarskiego 2017/2018

Za nami sezon łyżwiarski 2017/2018, warto zatem pokusić się o sportowe podsumowanie minionych miesięcy, które obfitowały w szereg zawodów krajowych oraz międzynarodowych, w tym najwyższej rangi ISU, w których nie zabrakło udziału Polaków.

Powrót to olimpijskiej rywalizacji

Wydarzeniem tego sezonu był powrót po 8 latach polskich łyżwiarzy figurowych na zimowe igrzyska olimpijskie. Olimpijski debiut pary tanecznej Natalia Kaliszek/Maksym Spodyriev, która zajęła w Pjongczangu 14 miejsce należy uznać za największy tegoroczny sukces naszych reprezentantów.

- Życzylibyśmy sobie, żeby za 4 lata można było wysłać reprezentantów w trzech konkurencjach, a nie tylko w jednej. Ale tegoroczna jedna dała nam bardzo wiele radości ? podsumowuje Magdalena Tascher, wiceprezes PZŁF - To jest też przykład dla młodych zawodników, piękne zwieńczenie wielu lat ciężkich treningów ? dodaje.

Najważniejsze wydarzenia sportowe

Goszczące w Gdańsku juniorskie zawody ISU Grand Prix, których organizatorem był PZŁF, były niewątpliwą atrakcją sezonu dla kibiców łyżwiarstwa figurowego. Zaprezentowało się w nich wielu młodych i bardzo zdolnych zawodników z całego świata. Nie zabrakło także naszych juniorów, dla których była to szansa spróbowania sił z trudniejszymi rywalami oraz zdobycie nowego doświadczenia na imprezie tak wysokiej rangi. To również duża promocja łyżwiarstwa figurowego wśród polskich kibiców
Równie ważnymi, cyklicznie odbywającymi się zawodami międzynarodowymi był Warsaw Cup, zaliczony w tym sezonie do serii ISU Challenger. To była doskonała okazja dla naszych reprezentantów do konkurowania z rywalami z całego świata, a dla kibiców gratka oglądania przejazdów swoich idoli na lodzie.

Stałym punktem w kalendarzu imprez międzynarodowych jest Mentor Toruń Cup, przyciągający wielu znakomitych zawodników oraz tłumy widzów na wieńczącą go galę łyżwiarską, która rokrocznie cieszy się ogromną popularnością. Do dużych międzynarodowych zawodów na wysokim poziomie należy także zaliczyć Hevelius Cup - piękny, kolorowy, cieszący się powodzeniem i będący dla teamu Ice fire sprawdzianem przed Mistrzostwami Świata Juniorów w łyżwiarstwie synchronicznym.
Nie można nie wspomnieć o zawodach MiniEuropa, skierowanych do łyżwiarzy z najmłodszych kategorii, które od lat mają swoje miejsce w kalendarzu PZŁF.

Oczywiście dla rywalizacji krajowej najważniejsze są Mistrzostwa Polski w różnych kategoriach oraz Olimpiada Młodzieży - to tu zdobywa się punkty dla klubów, tu zawodnicy i trenerzy znajdują odzwierciedlenie swojej trudnej pracy. Tu obserwujemy postępy, radość, ale też i łzy po mniej udanych występach. Tu właśnie rozstrzyga się to, kto dostanie nominację do kadry.

Sukcesy i porażki

Za największy sukces minionego sezonu należy uznać wspomnianą już 14 pozycję naszej pary tanecznej Kaliszek/Spodyriev na igrzyskach olimpijskich w Pjonczangu oraz bardzo dobry sezon w ich wykonaniu, co znajduje odzwierciedlenie w światowym rankingu ISU, w którym para uplasowała się na 15 pozycji.

Cieszy fakt, że na tegorocznych Mistrzostwach Europy nasz kraj reprezentowało w sumie aż sześcioro łyżwiarzy ? solistka Elżbieta Gabryszak, solista Igor Reznichenko oraz 2 pary taneczne: Natalia Kaliszek/Maksym oraz Justyna Plutowska/Jeremie Flemin. Szkoda jedynie, że nie wszyscy zdołali się zakwalifikować do grona finałowego.

Warto podkreślić, że sukcesem jest także to, że coraz więcej młodych zawodniczek na polskiej arenie zaczyna wykonywać skoki z trzema obrotami i rysuje się tutaj postęp.

Jest jednak sporo do zrobienia. Chcielibyśmy, żeby nasi zawodnicy startowali pewniej, żeby pokazywali pełnię swoich umiejętności, nie spalali się psychicznie, żeby mieli lepszy dostęp do warunków treningowych, a lodowiska żeby działały przynajmniej 10-11 miesięcy w roku.

Słowa podziękowania dla wszystkich zawodników, trenerów, działaczy: za wspólne emocje, za ciężką pracę i poświęcony czas, za wspieranie i mobilizowanie, za determinację i sportowy upór, za chęć walki. W ślad za tym życzenia udanego okresu przygotowawczego i sukcesów w nowym sezonie.