Historia

Challenger Series Warsaw Cup

W sezonie 2014/2015 Międzynarodowa Unia Łyżwiarska utworzyła nową, prestiżową serię międzynarodowych zawodów w łyżwiarstwie figurowym Challenger Series. Już w pierwszym sezonie zawody Warsaw Cup, rozegrane w dniach 21-24 listopada 2014 r. na warszawskim Torwarze, uzyskały status challengera. Dzięki zawodom serii CS Polscy kibice mogą regularnie kibicować najlepszym zawodnikom na świecie.

2014 r.

Mistrzostwa Trzech Narodów

Polska, Czechy i Słowacja postanowiły wspólnie przeprowadzić seniorskie mistrzostwa swoich krajów. Pierwsze Mistrzostwa Trzech Narodów odbyły się w Trzyńcu w dniach 4-6 grudnia 2008 roku. W kolejnych latach mistrzostwa rozgrywane były rotacyjnie w każdym z trzech uczestniczących państw.

2008 r.

Mistrzostwa Europy w Warszawie

Po wielu latach starań Polsce przyznano organizację Mistrzostw Europy w łyżwiarstwie figurowym. Zawody rozgrywają się w Warszawie, na obiekcie Torwar I. Dorota Zagórska i Mariusz Siudek zdobywają swój drugi brązowy medal Mistrzostw Europy.

2007 r.

Brązowy medal Mistrzostw Europy

Dorota Zagórska i Mariusz Siudek zdobywają swój pierwszy brązowy medal na Mistrzostwach Europy.

2004 r.

Srebrny medal Mistrzostw Europy i brązowy medal Mistrzostw Świata

Dziesięć lat po triumfach Grzegorza Filipowskiego para sportowa Dorota Zagórska i Mariusz Siudek odnosi wielkie sukcesy na arenach europejskich i światowych. W 1999 roku para zdobywa brązowy medal Mistrzostw Świata w Helsinkach oraz srebrny medal Mistrzostw Europy w Pradze. Rok później para zdobyła ponownie srebrny medal Mistrzostw Europy a do medalowego dorobku dołożyli również brązowe krążki z Mistrzostw Europy w 2004 i 2007 roku.

1999 r.

Mistrzostwo Świata Juniorów

Sylwia Nowak i Sebastian Kolasiński zdobywają złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów w Colorado Springs w konkurencji par tanecznych. Rok wcześniej para stanęła na drugim stopniu podium juniorskiego czempionatu. Pary taneczne przyniosły Polsce jedyne medale na Mistrzostwach Świata Juniorów - w 1995 roku na najniższym stopniu podium stanęli Iwona Filipowicz i Michał Szumski a dwa lata później brązowy medal wywalczyli również Agata Błażowska i Marcin Kozubek.

1994 r.

Srebro Mistrzostw Europy i brąz Mistrzostw Świata

Rok 1989 był najlepszym w karierze Grzegorza Filipowskiego. Zdobył srebrny medal Mistrzostw Europy w Birmingham oraz brązowy medal Mistrzostw Świata w Paryżu. Był to pierwszy medal Mistrzostw Świata dla Polski.

1989 r.

Brązowy medal Mistrzostw Europy zdobywa Grzegorz Filipowski

Jest to jak dotąd najlepszy w historii polski łyżwiarz startujący w konkurencji solistów. Był pierwszym solistą na świecie, który wykonał na zawodach kombinację dwóch potrójnych toeloopów (w 1980 roku). Pierwszy wielki sukces osiągnął w 1985 roku zdobywając brązowy medal Mistrzostw Europy rozgrywanych w Goeteborgu.

1985 r.

Pierwsze Mistrzostwa Świata Juniorów

We francuskim Megeve rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata Juniorów w łyżwiarstwie figurowym. Od początku młodzi łyżwiarze rywalizowali we wszystkich czterech konkurencjach.

1976 r.

Debiut Reprezentantów Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Polska po raz pierwszy wysyła swych reprezentantów w łyżwiarstwie figurowym na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Pierwszymi reprezentantami Polski na najważniejszej sportowej imprezie świata zostali Janina Poremska i Piotr Szczypa, którzy w Grenoble, zajęli 14. miejsce w konkurencji par sportowych. Reprezentanci Polski wystartowali łącznie na 12 Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Do najlepszych osiągnięć należy 5. miejsce solisty Grzegorza Filipowskiego (Calgary 1988), 10. miejsce solistki Anny Rechni (Lillehammer 1994), 7. miejsce pary sportowej Dorota Zagórska i Mariusz Siudek (Salt Lake City 2002) oraz 9. miejsce pary tanecznej Teresa Weyna i Piotr Bojańczyk (Innsbruck 1976).

1968 r.

Podział Polskiego Związku Łyżwiarskiego

W 1957 roku doszło do podziału Polskiego Związku Łyżwiarskiego, w wyniku którego powstał Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego oraz Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego. Odtąd PZŁF i PZŁS zaczęły istnieć jako dwie oddzielne i niezależne organizacje. Pierwszym prezesem PZŁF został Zbigniew Iwasiewicz, wielokrotny mistrz Polski w jeździe solowej w latach 30-tych ubiegłego stulecia. W kolejnych latach ster PZŁF przejmowali kolejno Bolesław Machcewicz, Wojciech Michalik, Janusz Wachowiak, Zenon Dagiel, Marek Kaliszek i Jacek Tascher. W 1957 roku został otwarty również Torwar, pierwsze kryte lodowisko w Warszawie. Na przełomie lat 50-tych i 60-tych powstało w Polsce wiele sztucznych lodowisk, które stanowiły istotny impuls do rozwoju łyżwiarstwa figurowego. Nowe lodowiska powstały m.in. w Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Poznaniu, Łodzi, Opolu, Katowicach, Oświęcimiu, Krakowie i Sanoku.

1957 r.

Wprowadzenie konkurencji tańców na lodzie

W trakcie Mistrzostw Świata w Paryżu w 1952 roku po raz pierwszy rozegrano konkurencję tańców na lodzie. Dwa lata później tańce zostały włączone do program Mistrzostw Europy a w 1956 roku również do programu Mistrzostw Polski. Pierwszymi Mistrzami Polski w tańcach na lodzie zostali Anna Bursche-Lindnerowa i Leon Osadnik. Para ta uprzednio trzykrotnie zdobywała tytuł Mistrzów Polski w parach sportowych a Anna Bursche-Lindnerowa również kilkukrotnie stawała na najwyższym podium w kategorii solistek.

1952 r.

Zofia Bilorówna i Tadeusz Kowalski zdobywają brązowy medal Mistrzostw Europy

Na Mistrzostwach Europy w Pradze brązowy medal w konkurencji par sportowych zdobyli Zofia Bilorówna i Tadeusz Kowalski. Był to pierwszy medal na imprezie mistrzowskiej wywalczony przez Reprezentantów Polski startujących pod biało-czerwoną flagą. Polska para na przestrzeni lat odnosiła znaczne sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych, zdobywając m.in dziewięciokrotnie tytuł Mistrzów Polski. Na Mistrzostwach Świata w 1934 roku para zajęła 4. miejsce a rok później 5.

1934 r.

Konkurencja solistek debiutuje na Mistrzostwach Polski

W 1930 roku po raz pierwszy do rywalizacji w mistrzostwach Polski dołączyły solistki. Złotą medalistką krajowych mistrzostw została Barbara Chachlewska. W tym samym roku do użytku oddano sztuczne lodowisko w Katowicach. Torkat stał się ważnym ośrodkiem sportowym na Śląsku, gdzie wyłonionych zostało wielu utalentowanych łyżwiarzy.

1930 r.

Polski Związek Łyżwiarski

W grudniu 1921 roku we Lwowie trzy organizacje - Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, AZS Warszawa oraz Lwowskie Towarzystwo Łyżwiarskie - utworzyły Polski Związek Łyżwiarski z siedzibą we Lwowie. PZŁ obejmował zarówno łyżwiarstwo figurowe jak i łyżwiarstwo szybkie. Pierwszym Prezesem PZŁF został pułkownik Aleksander Borkowski. W 1922 roku PZŁ został członkiem ISU.

1921 r.

Mistrzostwa Europy w Warszawie

Po raz pierwszy w Warszawie została zorganizowana największa impreza łyżwiarska w Europie. XIV Mistrzostwa Europy odbyły się na lodowisku w Dolinie Szwajcarskiej. Brązowy medal zdobył wówczas Henryk Krukowicz-Przedrzymirski. W 1908 roku rozegrano również po raz pierwszy rywalizację na Mistrzostwach Świata w konkurencji par sportowych.

1908 r.

Wprowadzenie konkurencji solistek do programu Mistrzostw Świata

Na Mistrzostwach Świata w Davos w 2006 roku po raz pierwszy przeprowadzono rywalizację w konkurencji solistek. Na Mistrzostwach Europy osobna konkurencja solistek pojawiła się dopiero w 1930 roku.

1906 r.

Pierwsze Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie figurowym

Pierwsze Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie figurowym zostały rozegrane w 1986 roku w Petersburgu, stolicy Cesarstwa Rosyjskiego.

1896 r.

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska

W lipcu 1892 roku w holenderskim Scheveningen została założona Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU). W 1898 roku Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie zostało członkiem ISU pomimo faktu, że Polski nie było wówczas na mapie Świata.

1892 r.

Pierwsze Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym

Gospodarzem pierwszych w historii Mistrzostw Europy w łyżwiarstwie figurowym był Hamburg (ówczesne Cesarstwo Niemieckie). Początkowo na zawodach rozgrywano wyłącznie konkurencję solistów, którzy rywalizowali wykonując figury obowiązkowe.

1891 r.

Powstaje Towarzystwo Łyżwiarskie we Lwowie

Powstałe we Lwowie Towarzystwo Łyżwiarskie było pierwszą polską organizacją łyżwiarską (choć Polski nie było wówczas na mapach politycznych Europy). Wielu wychowanków tego prężnie działającego ośrodka konkurowało z doskonałymi wówczas Wiedeńczykami. Lwowskie Towarzystwo Łyżwiarskie uważane jest za jeden z pierwszych klubów sportowych powstałych na ziemiach polskich.

1869 r.

Początki łyżwiarstwa w Polsce

Panowie w cylindrach, Panie w tiurniurach. Ślizganie się po zamarzniętych kałużach i stawach nawet bez odpowiedniego sprzętu na nogach od wieków bawiło ludzi. Jednak dopiero w połowie XIX stulecia wśród elity towarzyskiej większych miast pojawiła się moda na bardziej sportowe potraktowanie łyżwiarstwa i wykonywanie rozmaitych figur na lodzie używając przy tym prymitywnego, jak na dzisiejsze czasy, sprzętu. Pierwsze ośrodki łyżwiarstwa figurowego powstawały na terenach zaboru austriackiego w galicyjskim Lwowie i w Krakowie w drugiej połowie XIX wieku. W 1865 roku powstało sztuczne lodowisko w warszawskim Ogrodzie Łazienkowskim. Aktywne spędzanie zimowych dni zyskało rzesze fanów, więc w krótkim czasie powstało znacznie więcej sztucznych lodowisk, a wśród nich te najpopularniejsze: w Ogrodzie Saskim i ślizgawka w Dolinie Szwajcarskiej. W latach 80-tych XIXw. działalność rozpoczęło lodowisko w Parku Krakowskim (na łąkach pod Krakowem).

1865 r.