PGE Solidarity Cup - dzień 2!
30.09.2023 13:53

Drugi dzień zawodów przyniósł pierwsze medalowe rozstrzygnięcia - rywalizację zakończyły pary sportowe i solistki.

13 duetów wystartowało w programie dowolnym par sportowych, a walka o złoto była bardzo zacięta. Finalnie wywalczyli je Kanadyjczycy, Ava Kemp i Yohnatan Elizarov z wynikiem 159,91 pkt. Ich kolegom z reprezentacji, parze Jazmine Desrochers i Kieranowi Thrasherowi nie udało się utrzymać pierwszej lokaty po programie krótkim. W dowolnym popełnili wiele błędów i punktów starczyło im tylko na brązowy medal. Srebro wywalczyli Ukraińcy, duet, który w zeszłym roku dwukrotnie stawał u nas na tym miejscu podium - Wioletta Sierova i Ivan Khobta.

Nasza para, debiutanci, Wiktoria Pacha i Szymon Derechowski, zajęli 13. miejsce. Duet trenuje razem dopiero od kilku miesięcy, więc start ten należy traktować jako wrzucenie na „głęboką wodę”. Ładnie zaprezentowali się publiczności. To nowe doświadczenie na pewno zaprocentuje.

Wspaniale zaprezentowały się solistki z ostatniej, najlepszej grupy. Japonka, dwie Koreanki, Chinka, Amerykanka i Szwajcarka pokazały różnorodne i trudne programy, w których walczyły o każdy punkt i element, nie zapominając przy tym o oddaniu choreografii. Finalnie, najlepsza okazała się Japonka, Rena Uezono, która zdobywała ponad 190 pkt. Koreanka Minsol Kwon kolejny rok z rzędu zaprezentowała niezwykle charakterny program (rok temu wcieliła się w rolę kota), który przyniósł jej srebro, a jej rodaczka Seojin Youn musiała zadowolić się brązem. Jej program dowolny sklasyfikowany został dopiero na szóstej pozycji, ale zawodniczka miała sporą przewagę po programie krótkim. W tle zawodów rozgrywa się też walka o ostatnie wolne miejsca na YOG - Młodzieżowy Festiwal Olimpijski, który odbędzie się w styczniu w Korei. Najwyżej sklasyfikowana Polka, Aleksandra Janikowska, zajęła 17. miejsce z wynikiem 114,02 pkt. Opolanka pierwszy raz startowała w imprezie tej rangi, podobnie jak Anastazja Bezuhla, która awansowała z 25. na 21. pozycję. Trzecia z Polek, Weronika Ferlin, zajęła 22 miejsce. Dziękujemy za walkę dziewczyny!

Energetycznym tańcem w rytmie lat 80. i kolorowymi strojami oczarował publiczność nasz duet taneczny, Sofia Dowhal i Wiktor Kulesza. Para zajmuje 8. miejsce po tańcu rytmicznym z wynikiem 52,12 pkt. Para ustanowiła tym samym swój rekord sezonu. Na prowadzeniu po pierwszej części konkurencji są Niemcy, Darya Grimm i Michaił Sawitski, a za nimi uplasował się charyzmatyczny duet ukraiński, Maria Pinczuk i Mykyta Pogoriełow. Co ciekawe, na trzeciej pozycji znajdują się Japończycy, Sara Kishimoto i Atsuhiko Tamura. Jak do tej pory Japończycy nie zdobywali medali w konkurencji juniorskich par tanecznych, tak więc przed nimi ogromna szansa na zapisanie się w historii.

Rywalizację par par tanecznych i solistów będziemy dzisiaj kontynuować>

Zapraszamy Państwa do Hali Olivii, gdzie można bezpłatnie obejrzeć zawody i kibicować naszym reprezentantom:

12:15 - program dowolny solistów (Oskar Oliver, Matwiej Jefimienko, Jakub Lofek)

16:15 - taniec dowolny par tanecznych (Sofia Dowhal i Wiktor Kulesza)