Mistrzostwa Polski Seniorów/Mistrzostwa Czterech Narodów
18.12.2023 19:49

W dniach 15-16.12, w czeskim Turnovie, odbyły się Mistrzostwa Czterech Narodów. To już szesnasta edycja zawodów organizowanych wspólnie z Czechami i Słowakami oraz dziesiąta w formule Mistrzostw Czterech narodów razem z Węgrami.Jest to wyjątkowa impreza, która pozwala również na wyłonienie Mistrzyń i Mistrzów Polski w kategoriach seniorskich. Oprócz tego nasi reprezentanci walczyli o kwalifikacje na zbliżające się Mistrzostwa Europy.

Niecodziennym utrudnieniem okazało się lodowisko, które było nieco mniejsze niż standardowo oraz panujące w hali zimno, które przeszkadzało w odpowiednim dogrzaniu organizmu. Warunki panujące na lodowisku potrafią się bezpośrednio przełożyć na prezentowane przez sportowców możliwości. Początkowo impreza miała się odbyć w innym obiekcie w Libercu, jednak z przyczyn niezależny od organizatorów, okazało się to niemożliwe.

W kategorii solistek zwyciężyła Katia Kurakowa. Zawodniczka zaprezentowała "nowy", dobrze znany program krótki. Jest to walc sentymentalny, który Kurakowa uprzednio zaprezentowała podczas Mistrzostw Europy w 2022 roku. Zawodniczka uzyskała łącznie 171,10 punktów, co pozwoliło zdobyć tytuł Mistrzyni Polski już po raz szósty. Dodatkowo Katia zdobyła złoty medal Mistrzostw Czterech Narodów. Na drugim miejscu uplasowała się Laura Szczęsna. Zawodniczka klubu MKS Łódź otrzymała w nocie łącznej 136,43 pkt. Trzecie miejsce zajęła Karolina Białas. Wychowanka klubu UKŁ Spin Katowice zdobyła 126,11 pkt. Miejsce czwarte, z wynikiem 102,44 pkt, zajęła Agnieszka Rejment.

Wśród solistów najlepszy okazał się Władimir Samoiłow. Zawodnik wrócił do domu ze złotym medalem Mistrzostw Polski oraz brązowym Mistrzostw Czterech Narodów. Złoto MP zawisło na jego szyi po raz trzeci. Za oba programy zawodnik uzyskał 192,01 punktów. Drugie miejsce zajął Matwiej Jefimienko. 16-letni zawodnik zakończył rywalizację z wynikiem 181,75 punktów. Na trzecim miejscu uplasował się Jakub Lofek. Zawodnik Unii Oświęcim uzyskał łącznie 173,99 punkty. Miejsce czwarte zajął Kornel Witkowski, a tuż za nim uplasował się Miłosz Witkowski. Zawodnicy zdobyli odpowiednio 169,40 punktów i 150,05 punktów.

Wśród par tanecznych złoto trafiło do Oliwii Rybickiej Oliver i Filipa Bojanowskiego. Para debiutowała w tym sezonie. Za oba tańce otrzymali 155,71 punktów i choć mogło by się wydawać, że to oni wygrali bilet na Mistrzostwa Europy, tak trafi on, do pary sklasyfikowanej na drugim miejscu – Sofii Dowhal i Wiktora Kuleszy. Sofia i Wiktor zostali tegorocznymi Wicemistrzami Polski, a uczestnictwo w ME zapewniła im 2 punktową przewaga w rankingu nad Oliwią i Filipem. Podczas zawodów w nocie łącznej tancerze uzyskali 146,18 punktów. Trzecie miejsce należy do Anastazji Polibiny i Pawła Gołowisznikowa. Za oba tańce otrzymali 145,59 punktów. Na miejscu czwartym uplasowali się Aleksandra Borysowa i Aaron Freeman. Tancerze zakończyli rywalizację z wynikiem 127,16 punktów.

W kategorii par sportowych zaprezentowali się Julia Szczecinina i Michał Woźniak. Oprócz tytułu Mistrzów Polski, zawodnicy klubu UKŁ Spin Katowice zdobyli również srebro Mistrzostw Czterech Narodów. Nasza debiutująca w tym sezonie para, uzyskała łącznie 161,58 punktów.

Puchar Czterech Narodów trafił w tym do Słowaków, którzy po raz pierwszy wygrali to trofeum głównie dzięki bardzo dobrym startom par tanecznych i solistek oraz zwycięstwie Adama Hagary w solistach.

A teraz ważna informacja dla wszystkich fanów. W przyszłym roku organizacja Mistrzostw przypadnie Polsce.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i czekamy na Mistrzostwa Europy!